• Uncategorized
  • Universitatea Timișoara rămâne cu o singură victorie în campionat și după turneul de la Zalău
6 December 2020

By frvolei_admin 0

CSU UVT Timișoara a suferit două înfrângeri la turneul din acest sfârșit de săptămâna din Divizia A1. Timișorenii nu au reușit să câștige vreun set nici cu Universitatea Cluj, nici cu LAPI Deja.

Sâmbătă, clujenii s-au impus cu 3-0 după 73 de minute de joc efectiv cu timișorenii. În cele trei seturi au fost momente de echilibru, dar formația clujeană a fost cea care s-a concentrat mai bine și a luat seturile cu 25-21, 25-22 și 25-23. Negrean, Vițelaru și Ciortea au fost principalii realizatori ai Clujului, cu câte 13 puncte fiecare. Sergiu Rodina a dat cele mai multe puncte ale Timișoarei, 13.

Duminică, Timișoara a pierdut cu 3-0 și cu LAPI Dej SCM Zalău, după 62 de minute de joc efectiv. De data aceasta, nu a mai fost un raport de forțe așa de echilibrat. Ardelenii s-au impus după 25-20, 25-19 și 25-18. Principalul realizator pentru adversar a fost Coasă, cu 13 puncte, iar de la Universitatea, Robert Vârlan a reușit cele mai multe puncte, 12.

Săptămâna viitoare are loc ultimul turneu din turul de campionat, iar Timișoara va juca cu Explorări Baia Mare, SCM Craiova și Arcada Galați.